24.03.2013
1296 kez incelendi

Çalışanlar için risk yönetim rapor zorunluluğu

İş sağlığı ve güvenliği açısından alınması gereken tedbirlerin belirlenmesinde en kritik aşamayı risk değerlendirmesi oluşturuyor.
İşyerleri risk analizi yaptırmak zorunda.Yeni yıldan itibaren bütün işyerleri için risk değerlendirmesi yapma şartı getirildi. Bu kapsamda, işyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bunların riske dönüşmesine yol açan faktörler ile tehlikelerden kaynaklanan risklerin analizedilmesi gerekiyor. İşte bütün bu risklerin derecelendirilmesi ve kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması amacıyla yapılması gerekli çalışmalara risk değerlendirmesi diyoruz. Bu yapılırken şu hususlar dikkate alınacak:İş ekipmanı önemli. * Belirli risklerden etkilenecek çalışanların durumu, * Kullanılacak iş ekipmanıyla kimyasal madde ve müstahzarların seçimi, * İşyerinin tertip ve düzeni,* Genç, yaşlı, engelli, gebe veya emziren çalışanlar gibi özel politika gerektiren gruplar ile kadın çalışanların durumu.3 bin lira para cezası.Risk değerlendirmesi yapmayan veya yaptırmayan işveren hakkında 3 bin lira para cezası uygulanacak. Eğer takip eden aylarda da bu yapılmazsa, her bir ay için 4 bin 500 lira idari para cezası uygulanacak. Cezaların tahakkuku 2013 Ocak ayı itibariyle başlayacak. Örnek: Yanında işçi çalıştıran Marangoz Ahmet Bey'in, 30 Aralık 2012 itibariyle risk değerlendirmesi yapmadığı tespit edilirse kendisine 3000 liraidari para cezası uygulanacak. Bu arada 10 kişiden az çalışanı olup da az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, risk değerlendirmesini işveren de yapabilir. Değerlendirme bir rapor halinde işyerinde muhafaza edilmeli.Tehlikeli işyerlerinde hekim zorunlu oldu. Bütün işyerleri işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştıracak. Fakat işyerindeki çalışan sayısına ve tehlike durumuna göre bazı işverenler sürekli uzman istihdam etmek yerine dışarıdan hizmet alabilecek. Çok tehlikeli işyerlerinde (A) sınıfı, tehlikelide (B) sınıfı, az tehlikelide (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı çalıştırılacak. Ayrıca bütün tehlike sınıflarındaki işyerleri işyeri hekimi istihdam edecek ya da dışarıdan hizmet alacak. 
Örnek: İşyeri az tehlikeli sınıfta yer alan ve yanında 50'den az personel istihdam eden muhasebeci Zeki Bey, 30 Haziran 2014 itibariyle işyerinde işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı istihdam edecek. Ancak bu kişilerin Zeki Bey'in işyerinde tam süresi olarak çalışması zorunlu değil. İsterse herhangi bir ortak sağlık ve güvenlik biriminden hizmet alabilecek. 
İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı yükümlülüğünü ihlal eden işverenler hakkında görevlendirilmeyen her bir uzman ve hekim için 5 bin lira, bu devam ettiği sürece de ayrıca her ay için 5 bin idari para cezası uygulanacak.Uymayan işverenleri Bakanlığa bildirecek. Yasayla ilgili en çok tartışılan konulardan birisi, ücretini işverenden alan hekim ve uzmanın, işvereni gereği gibi denetleyip denetleyemeyeceğidir. Yasa, meslek etiği ve bağımsız bir anlayışla denetim yapılmasını öngörüyor. Fakat uygulamada bu hassasiyet korunabilecek mi, onu zaman gösterecek. 
Tedbirleri sunacak 
İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları; görevlendirildikleri işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirecek. Bildirilen hususlardan hayati tehlike arz edenlerin işveren tarafından yerine getirilmemesi halinde, bu hususu bakanlığa bildirecek. 
Hizmet sunan kuruluşlar ile işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları, bu tür hizmetlerin yürütülmesindeki ihmallerinden dolayı, hizmet sundukları işverene karşı sorumlu olacaklar. Çalışanın ölümü veya maluliyetiyle sonuçlanacak şekilde vücut bütünlüğünün bozulmasına neden olan iş kazası veya meslek hastalığının meydana gelmesinde ihmali tespit edilen işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının yetki belgesi askıya alınacak. 
Halen çalışanın görevi sürecek 
50 ve üzeri çalışanı olan ve sanayiden sayılan işyerlerinde, İSG Yasası'ndan önce de iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu vardı. Bu işyerlerinde İSG Yasası'ndan önce çalışmaya başlamış olan ve belgeleri geçerli sayılan bu kişiler, bundan sonra da çalışmaya devam edebilecek.
 Cezası 1500 lira 
İSG Yasası, işverenlerin dışarıdan iş sağlığı ve güvenliği hizmeti satın almalarına olanak tanıyor. Ancak işyerinde belirlenen çalışma süresi nedeniyle işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda; işveren, işyeri sağlık ve güvenlik birimi kurmak zorunda. İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda bu yapılmazsa işverene 1500 lira para cezası var.

Bu kategorideki diğer konular

İMAR BARIŞI 2018
7 soruda imar barışıBakanlar Kurulu’nda kabul edilen imar barışı düzenlemesiyle 13 milyon konutun...
Emlak vergisi kimler ödemez
ÖNCELİKLE yeni barış paketinden bahsetmemiz lazım. Başbakan Binali Yıldırım geçen pazartesi günü...
EMLAK ÇALIŞTAYI ANKARA DA YAPILDI...
Gayrimenkul sektörü açısından önem taşıyan ve herkesin merakla beklediği ‘’Taşınmaz Ticareti...
EMLAK ALMALI MIYIZ ?
EMLAK PAZARI   Uzun süredir çalışmış olduğum müşterilerimden sürekli " Bu piyasa da konut almalı...
Alacağınız ev yaşam tarzınıza uygun mu ?
Alacağınız konutun yeşil alanlara, okullara, ticari ünitelere, ulaşım araçlarına, ana caddelere ve...
Stüdyo daireler yasaklanıyor...
Çevre ve Şehircilik bakanlığı İstanbul ili dahilinde yapılmak da olan stüdyo dairelerle ilgili...
Projeden daire alacaklar Dikkat !!!
Projeden daire alacaklar dikkat !!!Gayrimenkul satış sözleşmesi noterde yapılmalı!Proje aşamasında...
Kira beyanı
Kira geliri 3.800 TL’nin altındaysa kira vergisi yok23 Şubat 2016 Salı - 13:00Konut kira geliri...
Emlak da 5 yıl
Ev satışında 5 yıl muafiyeti kalkıyorGayrimenkulü 5 yıldan fazla elinde tutup satanlara getirilen...
Emlakçılık ve emlak dünyası
 EMLAK BİLGİSİE M L A K   B İ L G İ S İ 1) EMLAK Ev, işyeri, arsa, tarla, bağ, bahçe gibi vasıflara...
2016 Emlak vergisi ve Kira vergilerinde oranlar
Mortgage SorularıKonutun tapusunu incelediniz mi?Konut kredisi kullandırılacak konutların tapuları...
AİLE KONUTU ŞERHİ TEK TARAFLI İŞLEMENEYECEK
AİLE KONUTU ŞERHİ TEK TARAFLI İŞLEMENEYECEKTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde de Medeni Kanun 194....
Ön ödemeli konut satış sözleşmeleri
Ön Ödemeli Konut SatışıÖn ödemeli konut satış sözleşmeleri  MADDE 40 – (1) Ön ödemeli konut satış...
Mayıs'tan Sonra Ev Alacaklar Dikkat!
Mayıs'tan Sonra Ev Alacaklar Dikkat!Mayıs'tan itibaren değişen yasayla konut alım-satımında birçok...
EMLAKÇILIK YASASI
Emlak yasası için ilk adım atıldıEmlakçılarla ilgili yeni düzenleme yola çıktı. Uzun süredir...
LİSANSI OLMAYAN TAPU DAİRESİNDEN İÇERİ GİREMEYECEK
LİSANSI OLMAYAN TAPU DAİRESİNDEN İÇERİ GİREMEYECEK’TAŞINMAZA YÖNELİK ARACILIK FAALİYETLERİNİN...
Yeni Vergi Kanununda Konutta istisna
KONUTTA İSTİSNAYeni düzenlemeye göre vatandaşın ikamet amaçlı oturduğu evi satması halinde vergiden...
Çalışanlar için risk yönetim rapor zorunluluğu
İş sağlığı ve güvenliği açısından alınması gereken tedbirlerin belirlenmesinde en kritik aşamayı...
Tapudaki büyük oyun
Tapudaki büyük oyun...Bakanlık metrekare oyununa el attı!Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ev alan...
Mütekabiliyet yasası emlakçıları tatmin etmedi
Avrupa Yakası Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Mehmet Keklik: "Yasa piyasada çok fazla...