01.01.2011
1224 kez incelendi

Emlakçıları İşsizlik Korkusu Sardı...

İşsizlik korkusu!

10 Aralık 2010'da Tapu Kanunu çıktı, 200 bin emlakçıyı işsizlik korkusu sardı...

Nihal YUVACAN / VATAN


10 Aralık 2010’da yürürlüğe giren Tapu ve Kadastro Kanunu’nda emlakçılara lisans verme, onları denetleme ve çalışma şekillerini belirleme görevlerinin Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne verilmesi, serbest ticaret kanuna göre hareket eden 200 bin emlakçının mesleki akıbetini etkileyecek. Bugün lisanslarını Ticaret veya Esnaf Odaları’ndan alabilen emlakçılar, lisansların artık işin ehli olmayan kişilerce verileceğini savunuyor.

Maddenin kanuna son anda iliştirildiğini, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nün kendi çalışanlarını mesleğe öncelikli olarak sokma amacıyla bu yola başvurduğunu iddia eden Emlak Müşavirleri Federasyonu, “Emlakçı olmak için lise mezunu olma şartının getirilebileceği söyleniyor. Bugün yüzde 65’imiz lise mezunu değil. Geriye dönük haklar korunmazsa, emlakçıların yarısından fazlası işini kaybedecek” diyor.

25 Kasım 2010 tarihinde Meclis’ten geçen ve 10 Aralık 2010 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Tapu ve Kadastro Kanunu’ndaki bir madde, bugün sayısı 200 bini bulan ve inşaat sektörünün en önemli oyuncuları arasında ilk sıralarda yer alan emlakçıları yakından ilgilendiriyor. 6083 sayılı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’un 2’nci maddesinin birinci fıkrasının g bendi ile ‘Taşınmaza yönelik aracılık faaliyetlerini düzenlemek, lisans vermek, bu faaliyetlerin usul ve esaslarını belirlemek ve denetlemek’ görevi Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne veriliyor. Yani bugün Serbest Ticaret Kanunu’na uygun olarak çalışan ve Standartlar Genel Müdürlüğü’nün meslek standartları tebliğine göre lisanslarını Ticaret Odası veya Esnaf Odaları’nın sınavlarına girip alabilen emlakçıların işlerini yapabilmeleri ve devam ettirmeleri bir kamu kurumuna, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne bağlı hale getiriliyor.

İlgili madde sadece bununla da sınırlı kalmıyor. Maddede ‘Taşınmaza yönelik aracılık faaliyetlerini yürütecek kişilerin yani emlakçıların yapacakları işler, görevler, bu faaliyetleri yürütmek için gerekli özel ve genel şartlar, lisans veya sertifika için yapılacak sınavın usul ve esasları, çalışma usulleri v.b. konular düzenlenecektir” deniliyor. Bu da kimlerin emlakçı olabileceğini belirleyecek yeni maddelerin de önümüzdeki dönemde Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından getirilebileceğini ifade ediyor.

‘Memura ticaret kapısı’

2007 yılından beri faaliyet gösteren ve bugün 1.080 üyesiyle bünyesinde İstanbul Emlak Müşavirleri Derneği, Avrupa Yakası Emlak Müşavirleri Derneği, Anadolu Yakası Emlak Müşavirleri Derneği, Boğaziçi Emlak Müşavirleri Derneği ve Avrasya Gayrimenkul Danışmanları, Emlak Müşavirleri ve İşadamları Derneği olmak üzere 5 derneği çatısı altında toplayan Emlak Müşavirleri Federasyonu (EMFED) ise, kanunla getirilen bu yeni maddenin sektörde ciddi bir kaos ortamı yaratacağını savunuyor. Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nün ilgili maddeyi son anda gizlice eklediğini ve kendilerinin yasa meclisten geçtikten sonra bunu gördüklerini kaydeden EMFED Onursal Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Resul Medin, “Bu bizi şüphelendirdi.

Amaçlarının tapudan emekli olanlara istihdam sağlamak, şartları uydurarak emlakçılık lisansını öncelikli olarak kendi emeklilerine vermek olduğunu düşünüyoruz. Çünkü erkenden emekli olan pek çok tapu görevlisi var. Onlara ticaret yapabilmelerinin önünü açıyorlar” diye konuştu.
Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Atlı’nın yeni düzenlemelere gideceklerini, sözlü olarak lise mezunu olma şartının getirilebileceğini söylemesinin de kafaları karıştırdığını belirten Medin, “Bugün emlakçıların yüzde 65’i lise mezunu değil. Eğer böyle bir madde getirilir ve madde geriye dönük hakları korumazsa, o zaman yıllarca bu işi yapmış pek çok kişi, sektörün yarısından fazlası işsiz kalabilir” dedi.

İTO’ya kendi tasarımızı sunduk

“Biz Emlak Bakanlığı’nın kurulmasını beklerken, Tapu Kadastro kontrolü altında olmak çok anlamsız” diyen EMFED Başkanı Rıza Kaymakçı ise “Madde serbest ticaret kanununa aykırı. Emlakçılar olarak Standartlar Genel Müdürlüğü’nün Meslek Standartları Tebliği’ne uygun şekilde, Ticaret veya Esnaf Odaları’nın sınavlarına katılıp lisans alabiliyorduk” dedi. Emlakçıların işlerini denetleyen ve sorunlarını çözen bir çatı kuruluşa zaten ihtiyaç duyduğuna ancak bunun Tapu Müdürlüğü dışında bir kurum olması gerektiğine dikkat çeken Kaymakçı, şöyle devam etti: “Yıllardır bizimle ilgili, çalışma şartlarımızı düzenleyen ve sektörü AB standartlarına taşıyacak yeni maddeleri de içeren bir yasa taslağı çıkarılması için çalışıyoruz. Ticaret Odası Meslek Odası’nın girişimi ve Federasyon ve Esnaf Odaları’nın desteğiyle hazırladığımız yasa taslağını İTO’ya sunduk, şu anda değerlendiriliyor. Oradan TOBB’a gelecektir. Ancak biz öncelikli olarak bu getirilen yeni maddenin yanlışlığını ortaya koymayı ve bunun düzeltilmesini istiyoruz.”

Emlakçılar işinin ehli olmazsa sektör sağlıklı işleyemez

Emlakçılar ile ilgili Tapu Müdürlüğü’nün yapabileceği kontrolün ancak ‘tapu dairesinden girip çıkarken’ yapılabileceğini ifade eden EMFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Karabet Hemengül, “İşimizin sadece bir bölümünde karşı karşıya geldiğimiz bir kurumun yetkilileri, işimizin tümüyle ilgili düzenlemeleri yapacak, lisansı verecek yetkinliğe, bilgi ve tecrübeye sahip değildir. Eğer böyle olursa, Türkiye ekonomisini etkileyen en önemli sektörlerin başında gelen inşaat sektörü ve onun en önemli bilgi sağlayıcıları emlakçılar, işlerini yapamaz hale gelir. İşin gerçek sahipleri meslekdışı bırakılırsa, sektörün sağlıklı işlemesini bekleyemeyiz” diye konuştu.

Egemen Bağış destek sözü verdi

Devlet Bakanı Egemen Bağış ile dün bir görüşme yaptıklarını açıklayan Avrupa Yakası Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Mehmet Keklik, görüşmelerinin verimli geçtiğini belirterek, “Bakan bu yasanın artık çıktığını, ancak Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nun yönetmelikler yapılırken bizlerin görüşlerine anlayış göstermesinin ve onlarla işbirliği yapmamızın daha sağlıklı olacağını kaydetti. Ayrıca gerekli girişimlerde bize destek olacağını soyledi” dedi.

Bu kategorideki diğer konular

GAYRİMENKUL PİYASASI 2022
32 Yıldır gayrimenkul sektörün de yer almaktayım. Bu süre içerisinde inişli- çıkışlı zamanları çok...
GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN DÜNÜ VE BUGÜNÜ !
 GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN DÜNÜ VE BUGÜNÜ !                Gayrimenkul piyasası 2006 yılında zirve...
2019 GAYRİMENKUL PİYASASI VE 2020 BEKLENTİLERİ …
2019 GAYRİMENKUL PİYASASI VE 2020 BEKLENTİLERİ …                2019 yılı gayrimenkul piyasası...
7 Soru da İmar Barış
Bakanlar Kurulu’nda kabul edilen imar barışı düzenlemesiyle 13 milyon konutun imar ve ruhsat sorunu...
Konut alıcısının ‘kapora’ mağduriyeti nasıl çözülür?
Konut alıcısının ‘kapora’ mağduriyeti nasıl çözülür?15 Şubat 2016 Pazartesi - 17:48Kayıtlı 13 bin,...
2016 Emlak vergisi ve Kira vergilerinde oranlar
Mortgage SorularıKonutun tapusunu incelediniz mi?Konut kredisi kullandırılacak konutların tapuları...
Maket den satılacak olan konutlarda yeni dönem başladı
Ön Ödemeli Konut SatışıÖn ödemeli konut satış sözleşmeleriMADDE 40 – (1) Ön ödemeli konut satış...
2013 Emlak Sektörü ve 2014 beklentileri
Emlak sektörü ekonominin lokomotifi ve piyasa için sıcak para demektir. 2013 yılı genel anlamda...
Mesleki duyarlılık ...
Değerli MeslektaşlarımMesleki dayanışma ve yardımlaşma her zaman olması gereken bir hassasiyettir....
Mesleğine duyarsız Emlakçılar
Mesleğine duyarsız emlakçılar…22 mayıs 2013 tarihinde TT Arena seyrantepe stadın da İstanbul...
Mütekabiliyet yasası emlakçıları tatmin etmedi
Avrupa Yakası Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Mehmet Keklik: "Yasa piyasada çok fazla...
KONUT DA YENİ KDV ORANLARI
1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren düzenlemeye göre; büyükşehirlerde olmak ve lüks veya birinci...
Yabancılara Mülk satısı Başladı
Yabancılara mülk satışı başladıYABANCILARA mülk satışının önünü açan Mütekabiliyet Yasası...
1 Temmuz 2012 de Kiracı ve Evsahiplerini neler bekliyor...
1 TEMMUZ 2012 da Kiracı ve Ev sahiplerini neler bekliyor...ocak 2011 tarihinde 6098 sayılı borçlar...
Gayrimenkul Sektörünün 2012 İlk Yarı Değerlendirmesi
Gayrimenkul Sektörünün 2012 İlk Yarı Değerlendirmesi2005 Yılında büyük bir atılımla Ülkemizde...
Erdoğan BAYRAKTAR Emlakçılık Yasası Görüşmesi
Avrupa Yakası Emlak Müşavirleri Derneğinini öncülüğünden sayın Bakanımız Erdoğan BAYRAKTAR dan...
Konut kirasından vergi kaçırmak hayal oluyor
Maliye Bakanlığı'nın uzun süredir üzerinde çalıştığı tebliğin çıkmasıyla 1 Mart 2012'den itibaren 1...
iTO ZÜMRE TOPLANTISINDA DERNEK BAŞKANIMIZ KONUŞMASI
Neden emlak Yasası ; Öncelikle neden emlakçılık yasasının çıkmasını istediğimizi iyi anlatmamız ve...
Sigortalı olmayanlara önemli uyarı
Ne sigorta ne de yeşil kartı olan 1.7 milyon kişiye son çağrı. 1 ay içinde Sosyal Güvenlik...
Yeni Dönemde Kira gelirlerinde istisna
Mesken kira gelirlerindeki 2 bin 800 liralık istisna tutarı da, yeni yılda 3 bin lira olarak...