12.03.2013
1140 kez incelendi

Mütekabiliyet yasası emlakçıları tatmin etmedi

Avrupa Yakası Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Mehmet Keklik: "Yasa piyasada çok fazla hareketliliğe neden olmadığı. Zaten yıllardır bekleniyordu ve yasayla birlikte ancak tapu devirleri yapıldı"
Avrupa Yakası Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Mehmet Keklik, mütekabiliyet yasasının sektörde çok fazla hareketliliğe neden olmadığını sadece tapu devirlerinin yapıldığını kaydetti.

Avrupa Yakası Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Mehmet Keklik, 2012 yılında konut sektöründe yaşanan gelişmeleri ve 2013 yılına ilişkin beklentileri AA muhabirine değerlendirdi.

2012 yılında durağan bir piyasa olduğunu aktaran Keklik, 2013 yılı ocak ayında çıkan KDV yasasının 2013 yılına özellikle geçmişe dönük olarak biriken bu stokların erimesinden dolayı hareketli bir piyasanın yaşanmasına neden olabileceğini söyledi.

2012 yılında konut sektöründe KDV düzenlemesine ilişkin olarak, KDV düzenlemesinin konut almak isteyenleri konut almaya yönlendirdiğini ve konut fiyatlarındaki yükselişteki belirli etkenin bu durum olduğunu ifade eden Keklik, yeni konutlarda KDV oranının yüzde 18 ya da yüzde 8 olmasının artı bir maliyet getirdiğini söyledi.

Bundan dolayı 2013 yılı öncesi yapılan konutların stoğunu eritmeye yönelik yapılan düzenleme mevcut olan konutların satılmasını hızlandırdığını belirten Keklik, bu durumunda piyasada canlılığa neden olduğunu kaydetti.

Yapılan bu düzenlemenin 2013 yılında yapılan projelerin fiyatlarına yansıyacağını dile getiren Keklik, "2013 yılında bir piyasa yansıması olacaktır. Tabii bunun etkileri 2014-2015'te olacaktır. Çünkü proje başlıyor 2013 yılında ruhsat alınan bir proje ancak 2 yıl sonra tamamlanabilir. Demek ki 2013 yılında fiyatların biraz daha yükselmesi 2014 ve 2015 yılında fiyatlara yansıması daha etkili olacaktır."

Mütekabiliyet
2012 yılında çıkarılan mütekabiliyet yasasının sektöre yansımalarına ilişkin değerlendirmede bulunan Keklik, yasanın piyasada çok fazla bir hareketliliğe neden olmadığını kaydetti.

Zaten yasanın yıllardır beklendiğini ve herkesin beklenti içinde olduğuna değinen Keklik, yasayla birlikte ancak tapu devirlerinin yapıldığını ve Akdeniz bölgesi'nde Araplar'a yönelik satışlar olduğunu söyledi.

Yasa'nın özellikle Akdeniz bölgesinde etkili olduğunu dile getiren Keklik, şunları aktardı:

"Şehir merkezlerinde etkili olmadı. Daha önce sözleşmeye dayalı alınan yerlerin tapu değeri yapılmış oldu sadece. Halen sektör olarak engel olduğunu düşünüyoruz. Yabancıya satış işleminin yapılması 2 ay sürüyor. Yabancı satışı, askeri yazışmalar, askeri bölge, valilikten izinler... Bu 2 aylık bir süre çok büyük bir etki. Ve insanlar yurt dışından gelip yer alıp gitmek istiyor. Ondan dolayı 60 günlük süre engel teşkil ediyor. Çevre Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar bir açıklama yapmıştı kısalması için. O yapılırsa o zaman mütekabiliyet yasasının etkisi olacaktır. Halen mevcut halde bu dediğim engellerden dolayı etkilemedi."

Konut kredisi faiz oranlarının düşmesine ilişkin olarak görüşlerini de aktaran Keklik, "Eskiye oranla kredi oranlarının düşmesi, insanların kira öder gibi konut sahibi olması imkanını doğurmuştur" dedi.
Keklik, "Yeni konut alanlarının açılması İstanbul'da, Ankara'da ve İzmir'de yeni yerleşim alanlarının açılması yeni yerleşim alanlarında fiyatların biraz daha uygun olması belediyelerin alt yapıları biraz daha hızlandırıp ulaşımı sağlıklı bir şekilde yapması insanların o bölgeye gitmesine yeni konut alımına neden olmuştur" değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul'da Beylikdüzü bölgesine metrobüsün gitmesi ile o bölgedeki stokların kısa süre içerisinde eridiğini hatırlatan Keklik, bu durumun ulaşım imkanı sağladığını, şimdi Çekmeköy'e metronun gitmesinin de o bölgedeki satışları biraz hızlandırdığını ifade etti.

Keklik, özellikle belediyenin yeni ulaşım yerlerine imkan sağlaması ve o bölgelerdeki fiyatların uygun olmasından dolayı şehir merkezinde yüksek kirada oturan insanların kirada oturmak yerine satın alma işlemine yönelmesinin piyasada bir hareketliliği neden olduğunu vurguladı.

Konut kredisi faiz oranlarındaki gerilemenin konut fiyatlarına yansımasına ilişkin olarak, şunları aktardı:

"Kesinlikle değil uzun süredir gözlemde bulunuyorum. Kredi oranlarında düşüş olması fiyatların yükselmesine neden olmadı. Fiyatların yükselmesine neden olan tamamen o bölgeye ulaşım, altyapı... Beylikdüzü'nde ulaşım imkanı yokken fiyatlar düşüktü. Ulaşım imkanlarıyla birlikte fiyatlar yükseldi.

Kredi oranlarının düşmesi çok fazla etkilemedi. Kredi oranlarının düşmesi tabii maliyetlerin azalmasına neden oldu. İnsanlar o yönden zannediyor ama sektörde asıl fiyatların yükselmesi o bölgenin ulaşım, altyapı imkanı ve yaşam alanlarının oluşturulmasına yönelik. O fiyatları yükseltiyor ama kredi oranları çok fazla değil. Şimdi alıcı ya da piyasaya sorsanız kredi oranları ne diye çok fazla insanlar kredi oranlarına bakmıyor. Yaşam alanı, imkanlar, ulaşım ve ihtiyacının giderilmesine yönelik konuta bakıyor.

Dünya

Bu kategorideki diğer konular

İMAR BARIŞI 2018
7 soruda imar barışıBakanlar Kurulu’nda kabul edilen imar barışı düzenlemesiyle 13 milyon konutun...
Emlak vergisi kimler ödemez
ÖNCELİKLE yeni barış paketinden bahsetmemiz lazım. Başbakan Binali Yıldırım geçen pazartesi günü...
EMLAK ÇALIŞTAYI ANKARA DA YAPILDI...
Gayrimenkul sektörü açısından önem taşıyan ve herkesin merakla beklediği ‘’Taşınmaz Ticareti...
EMLAK ALMALI MIYIZ ?
EMLAK PAZARI   Uzun süredir çalışmış olduğum müşterilerimden sürekli " Bu piyasa da konut almalı...
Alacağınız ev yaşam tarzınıza uygun mu ?
Alacağınız konutun yeşil alanlara, okullara, ticari ünitelere, ulaşım araçlarına, ana caddelere ve...
Stüdyo daireler yasaklanıyor...
Çevre ve Şehircilik bakanlığı İstanbul ili dahilinde yapılmak da olan stüdyo dairelerle ilgili...
Projeden daire alacaklar Dikkat !!!
Projeden daire alacaklar dikkat !!!Gayrimenkul satış sözleşmesi noterde yapılmalı!Proje aşamasında...
Kira beyanı
Kira geliri 3.800 TL’nin altındaysa kira vergisi yok23 Şubat 2016 Salı - 13:00Konut kira geliri...
Emlak da 5 yıl
Ev satışında 5 yıl muafiyeti kalkıyorGayrimenkulü 5 yıldan fazla elinde tutup satanlara getirilen...
Emlakçılık ve emlak dünyası
 EMLAK BİLGİSİE M L A K   B İ L G İ S İ 1) EMLAK Ev, işyeri, arsa, tarla, bağ, bahçe gibi vasıflara...
2016 Emlak vergisi ve Kira vergilerinde oranlar
Mortgage SorularıKonutun tapusunu incelediniz mi?Konut kredisi kullandırılacak konutların tapuları...
AİLE KONUTU ŞERHİ TEK TARAFLI İŞLEMENEYECEK
AİLE KONUTU ŞERHİ TEK TARAFLI İŞLEMENEYECEKTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde de Medeni Kanun 194....
Ön ödemeli konut satış sözleşmeleri
Ön Ödemeli Konut SatışıÖn ödemeli konut satış sözleşmeleri  MADDE 40 – (1) Ön ödemeli konut satış...
Mayıs'tan Sonra Ev Alacaklar Dikkat!
Mayıs'tan Sonra Ev Alacaklar Dikkat!Mayıs'tan itibaren değişen yasayla konut alım-satımında birçok...
EMLAKÇILIK YASASI
Emlak yasası için ilk adım atıldıEmlakçılarla ilgili yeni düzenleme yola çıktı. Uzun süredir...
LİSANSI OLMAYAN TAPU DAİRESİNDEN İÇERİ GİREMEYECEK
LİSANSI OLMAYAN TAPU DAİRESİNDEN İÇERİ GİREMEYECEK’TAŞINMAZA YÖNELİK ARACILIK FAALİYETLERİNİN...
Yeni Vergi Kanununda Konutta istisna
KONUTTA İSTİSNAYeni düzenlemeye göre vatandaşın ikamet amaçlı oturduğu evi satması halinde vergiden...
Çalışanlar için risk yönetim rapor zorunluluğu
İş sağlığı ve güvenliği açısından alınması gereken tedbirlerin belirlenmesinde en kritik aşamayı...
Tapudaki büyük oyun
Tapudaki büyük oyun...Bakanlık metrekare oyununa el attı!Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ev alan...
Mütekabiliyet yasası emlakçıları tatmin etmedi
Avrupa Yakası Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Mehmet Keklik: "Yasa piyasada çok fazla...