19.09.2011
1216 kez incelendi

Türkiye yılda 10 milyar doların üzerinde para kazanabilir


Yabancıların Türkiye'de konut alımının kolaylaştırılması ile ülkeye önemli bir para girişinin olması bekleniyor. Hatta Ağaoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu'na göre ağırlığı Körfez ülkelerinden olmak üzere Türkiye bu işten yılda 10 milyar doların üzerinde para kazanabilir. İstanbul Şehir Planlamacıları Odası Başkanı Tayfun Kahraman ise İstanbul'un 'Dubaileşme' tehlikesine dikkat çekiyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı yasa taslağı çalışmasına göre yabancılara konut satışının kapısını açacak mütekabiliyet (karşılıklılık) şartı kaldırılıyor. Çalışmanın kısa sürede sonuçlandırılması bekleniyor.

Yabancıya konut satışının önünün açılmasını ekonomide 'devrim' olarak niteleyen Ağaoğlu, yıllardır yabancılara konut satılması gerektiğini söylediğini hatırlatı. Ağaoğlu, "Türkiye'nin büyümesi gerekiyor ancak kendi kaynakları yetersiz. Dışarıdan faizle para alarak veya yabancı yatırımla büyüyebilirsiniz. Fakat yabancı yatırımcı da kazandığı parayı bir an evvel kendi ülkesine götürme niyetinde. Büyümenin en ucuz ve en kalıcı yolu yabancılara konut satmak" dedi.

YILDA 10 MİLYAR DOLARDAN FAZLA GELİR

Arap baharından sonra Türkiye'ye olan ilginin inanılmaz düzeyde arttığına dikkat çeken Ağaoğlu, şunları söyledi:

"Bizim bu ilgiyi değerlendirmemiz lazım. Araplar artık batıdan ev almıyor, bütün Ortadoğu'nun gözü burada. Ben konutlara en büyük ilginin Ortadoğu ve Rusya'dan olacağını düşünüyorum. Normalde 5-6 milyar dolar gibi rakamlar konuşuluyor ama ben yılda 10-20 milyar dolar arası bir satış gelirine ulaşabileceğimizi tahmin ediyorum."

Türkiye ekonomisinin orta vadede bu satışlardan yüzlerce milyar dolar kâr edebileceğini söyleyen Ağaoğlu, turizm boyutu da düşünüldüğünde konut satışının cari açığın ilacı olacağını savundu. Ağaoğlu şöyle devam etti:

"Bu karar sadece inşaat sektörü için değil ekonomi için bir devrim. Sıfır faizli bir kaynak yaratacağız ve buradan ev alanlar üzerine gelip bir de harcama yapacaklar. Döviz girişi artacak, cari açığı finanse edecek büyük bir hareket yaşanacak. Böyle bir karar için çalışanları tebrik ediyorum."

Ağaoğlu yabancıya satışın konut fiyatlarını da yükselteceğini belirterek, "oluşacak talep fiyatları yukarı çekecek. Şu anda Türkiye'de yapılan konutların yüzde 97'sinin metrekare fiyatı bin-2 bin dolar aralığında. Ama bunlar neredeyse maliyet fiyatları. Genel fiyat seviyesi yabancı talebiyle birlikte yükselecektir."

ALT GELİR GRUBU DA YARARLANACAK

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) ve Teknik Yapı Holding Başkanı Nazmi Durbakayım da konut satışının sağlayacağı katkının sadece ekonomik canlanma ve istihdam olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

Yabancı satışının alt gelir grubuna yönelik kaynak sağlaması açısından da alternatif kaynak olarak değerlendirilebileceğine işaret eden Durbakayım, "TOKİ ve Emlak GYO’nun mevcut ve uygun arsa kaynaklarında gerçekleştirilecek lüks sınıf konutların yabancılara satılmasıyla elde edilecek gelir, yine alt gelir grubunun ihtiyacı olan ekonomik konutların yapımına aktarılabilir. Böylece hem milli gelir, hem işgücünün desteklenmesi açısından faydalı olacak hem de Türkiye’nin dışa açılımı ve tanıtılması için de önemli bir kapı açılacak" dedi.

Yabancılara yönelik konutların yapılması ve satılmasının mevcut konut fiyatlarını fazla etkilemeyeceğini savunan Durbakayım, bu tür konutların daha butik ve konsept olması nedeniyle yurtiçi müşterilere sunulan konutlara rakip olmayacağını söyledi.

ATAŞEHİR'İN CAZİBESİ ARTACAK

Yabancıların konut alımında bugüne kadar Ege ve Akdeniz kıyılarını tercih ettiğini söyleyen Durbakayım, şöyle devam etti:

"Ancak İstanbul’un bir finans merkezi olarak ön plana çıkması, Anadolu’da bir çok bölgemizin kültür turizmi olarak dikkat çekmesi, yabancıların seçimlerinde daha geniş bir alana yönelmelerini sağlayacak. Ben yabancıların sadece oturum için konut almak isteyeceklerini de düşünmüyorum. Yatırım amacıyla konut veya konutlar almak isteyen yabancıların da olacağını unutmamak gerekir.

Başta Ortadoğu’daki petrol zenginlerinin global finans piyasasındaki ağırlığı düşünüldüğünde, Anadolu yakasında yer alan Ataşehir’in cazibesinin bir kat daha artacağını düşünebiliriz. Sayın Başbakanımızın Avrupa ve Anadolu’da iki ayrı merkez kurulmasına yönelik açıklamaları, yabancıların da bu bölgelere olan ilgisini artıracak."

"İSTANBUL DUBAİLEŞİYOR"

Yabancıların Türkiye'den konut alımının önünün açılması tartışmalarını değerlendiren İstanbul Şehir Planlamacıları Odası Başkanı Tayfun Kahraman, İstanbul'u 'Dubaileşme' tehlikesinin beklediğini söyledi.

Kahraman, "Yüksek ve gösterişli binalar inşa ediliyor ama mimari açıdan gerekli düzenlemelerin yapıldığı söylenemez. İstanbul kimliği ve tarihi olan bir şehir. Dubai gibi çölün ortasında kurulmuş bir şehir değil. O yüzden İstanbul'da yapılaşmaya gidilirken tarih ve kimliğine de özen göstermek gerekiyor. Fakat yapılaşmaya giderken kentle uyum açısından tasarım detaylarına bakılmıyor" dedi.

Kahraman, Türkiye'ye en yoğun konut talebinin Araplardan gelmesini beklediklerini belirterek, "Arap Baharı'nın ardından Araplar Türkiye'deki yaşam tarzının daha da fazla merak etmeye başladı. Bizim kültürümüz onlar tarafından daha özgürlükçü olarak algılanıyor. Ortaya çıkan bu tablo da Arap sermayesinin İstanbul'daki konut projelerine ilgi göstermesini olağan kılıyor" şeklinde konuştu.


Bu kategorideki diğer konular

GAYRİMENKUL PİYASASI 2022
32 Yıldır gayrimenkul sektörün de yer almaktayım. Bu süre içerisinde inişli- çıkışlı zamanları çok...
GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN DÜNÜ VE BUGÜNÜ !
 GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN DÜNÜ VE BUGÜNÜ !                Gayrimenkul piyasası 2006 yılında zirve...
2019 GAYRİMENKUL PİYASASI VE 2020 BEKLENTİLERİ …
2019 GAYRİMENKUL PİYASASI VE 2020 BEKLENTİLERİ …                2019 yılı gayrimenkul piyasası...
7 Soru da İmar Barış
Bakanlar Kurulu’nda kabul edilen imar barışı düzenlemesiyle 13 milyon konutun imar ve ruhsat sorunu...
Konut alıcısının ‘kapora’ mağduriyeti nasıl çözülür?
Konut alıcısının ‘kapora’ mağduriyeti nasıl çözülür?15 Şubat 2016 Pazartesi - 17:48Kayıtlı 13 bin,...
2016 Emlak vergisi ve Kira vergilerinde oranlar
Mortgage SorularıKonutun tapusunu incelediniz mi?Konut kredisi kullandırılacak konutların tapuları...
Maket den satılacak olan konutlarda yeni dönem başladı
Ön Ödemeli Konut SatışıÖn ödemeli konut satış sözleşmeleriMADDE 40 – (1) Ön ödemeli konut satış...
2013 Emlak Sektörü ve 2014 beklentileri
Emlak sektörü ekonominin lokomotifi ve piyasa için sıcak para demektir. 2013 yılı genel anlamda...
Mesleki duyarlılık ...
Değerli MeslektaşlarımMesleki dayanışma ve yardımlaşma her zaman olması gereken bir hassasiyettir....
Mesleğine duyarsız Emlakçılar
Mesleğine duyarsız emlakçılar…22 mayıs 2013 tarihinde TT Arena seyrantepe stadın da İstanbul...
Mütekabiliyet yasası emlakçıları tatmin etmedi
Avrupa Yakası Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Mehmet Keklik: "Yasa piyasada çok fazla...
KONUT DA YENİ KDV ORANLARI
1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren düzenlemeye göre; büyükşehirlerde olmak ve lüks veya birinci...
Yabancılara Mülk satısı Başladı
Yabancılara mülk satışı başladıYABANCILARA mülk satışının önünü açan Mütekabiliyet Yasası...
1 Temmuz 2012 de Kiracı ve Evsahiplerini neler bekliyor...
1 TEMMUZ 2012 da Kiracı ve Ev sahiplerini neler bekliyor...ocak 2011 tarihinde 6098 sayılı borçlar...
Gayrimenkul Sektörünün 2012 İlk Yarı Değerlendirmesi
Gayrimenkul Sektörünün 2012 İlk Yarı Değerlendirmesi2005 Yılında büyük bir atılımla Ülkemizde...
Erdoğan BAYRAKTAR Emlakçılık Yasası Görüşmesi
Avrupa Yakası Emlak Müşavirleri Derneğinini öncülüğünden sayın Bakanımız Erdoğan BAYRAKTAR dan...
Konut kirasından vergi kaçırmak hayal oluyor
Maliye Bakanlığı'nın uzun süredir üzerinde çalıştığı tebliğin çıkmasıyla 1 Mart 2012'den itibaren 1...
iTO ZÜMRE TOPLANTISINDA DERNEK BAŞKANIMIZ KONUŞMASI
Neden emlak Yasası ; Öncelikle neden emlakçılık yasasının çıkmasını istediğimizi iyi anlatmamız ve...
Sigortalı olmayanlara önemli uyarı
Ne sigorta ne de yeşil kartı olan 1.7 milyon kişiye son çağrı. 1 ay içinde Sosyal Güvenlik...
Yeni Dönemde Kira gelirlerinde istisna
Mesken kira gelirlerindeki 2 bin 800 liralık istisna tutarı da, yeni yılda 3 bin lira olarak...